Aranżacja balkonu – dlaczego warto w nią zainwestować?

Balkon w domu nie ma zwykle za dużej przestrzeni. Nie liczy się jednak wielkość a pomysł. Nawet niewielki balkon może być przytulny i dobrze urządzony. Aranżacja małego tarasu winna być przede wszystkim funkcjonalna.
Na małe tarasy najlepiej wybierać składane krzesła, jakie po zmontowaniu odwiesimy na ścienne wieszaki bądź schowamy do skrzyni. Oryginalnym rozwiązaniem są także stoliki montowane na balustradzie albo w ścianie budynku. Takie gotowe elementy wyglądają efektownie i nie zajmują dużo miejsca. Mogą być rozłożone na stałe lub tymczasowo. W przypadku średnich balkonów warto też wykorzystać płaszczyznę ścian. Możemy tam zwiesić półki, wieszaki lub doniczki z kwiatkami. Funkcję oświetlenia na niewielkim balkonie może pełnić świecący łańcuch opleciony wokół barierki. Podłoże po nałożeniu zaprawy naprawczej wyrównuje się specjalną szpachlą. Nawet na bardzo mały balkon można znaleźć odpowiednio komfortowe rozwiązanie. Szacując na podstawie, że przeciętny balkon ma około metra szerokości. Balkon można rewelacyjnie oświetlić tworzą magiczny nastrój po zmroku. Z powodzeniem niewielkie lampy i światełka LED wystarczą, jako jedyne źródła światła na niewielkim balkonie. Na większym zaś można również wykorzystać lampy zewnętrzne stojące bądź na stałe przymocować kinkiety. Szczególnie znanym kwiatem balkonowym są oczywiście pelargonie – odrobinę chyba przez moment zapomniane, chyba głównie przez powiązanie z tarasami z klimatów PRL. Dziś wracają w aranżacjach florystycznych chociażby na tarasach w najdroższych apartamentach.

Aranżacja balkonu w domu to nie lada wyzwanie – mała powierzchnia sprawia, że ograniczamy naszą wyobraźnię do prostych, przewidywalnych rozwiązań. Zapomnij o szarym balkonie, który niczym się nie odznacza, sprawdź ten wpis i dowiedz się jak urządzić balkon!
Jeśli nie chcesz inwestować w kompleksowy remont balkonu i całkowitą wymianę płytek balkonowych, ich wygląd jest odpowiedni (są odpowiednio przyklejone, niepopękane, nie przepuszczają wody), a tylko ich uroda oraz niemodny już fason podlegają dyskusji, można wybrać bardzo funkcjonalną i nie drogą wersję odnowienia posadzki na balkonie za pomocą sczepianych ze sobą podestów z drewna. Ich koszt nie jest wysoki, natomiast z montażem bez trudności poradzimy sobie samodzielnie. Różne możliwości ułożenia drewnianych podestów dadzą szerokie pole do popisu i możliwość wielokrotnej zmiany aranżacji posadzki na balkonie. Po sezonie wystarczy podesty zdjąć z powierzchni balkonu (nie są mrozoodporne) i przechować w domku do kolejnej wiosny. Kiedy podłoga na tarasie nie wymaga całkowitej wymiany, a uszkodzone są jedynie pojedyncze płytki, warto poddać naprawy jedynie trefne sztuki. Jak to zrobić? Wystarczy dokładnie usunąć okalającą uszkodzony kafel spoinę, następnie za pomocą młota i dłuta finezyjnie rozbić kafelek i wyciągnąć pokruszone kawałki. Po uprzątnięciu podłoża spod wyciągniętej płytki i zabezpieczeniu go zaprawą uszczelniającą, możemy nakleić nową płytkę. Na balkonach, na których panuje półcień, temperatura jest bardziej stabilna, a powietrze nie tak wysuszone. Ziemia w skrzynkach i doniczkach dłużej zachowuje wilgoć. Roślin nie trzeba tak często podlewać jak na balkonach południowych, bardzo nasłonecznionych. Planując aranżację balkonu nie sposób zapomnieć o naszym kimacie. Niestety, nie mamy tego szczęścia, by radować się słoneczną pogodą przez pełen rok. Nawet, gdy Twój balkon jest zadaszony, powinieneś się przygotować na deszcz. Zatem bardzo istotne jest, aby swój balkon aranżować dobrym produktami doskonałej jakości. Przy projektowaniu zieleni kieruj się warunkami panującymi na Twoim balkonie, przede wszystkim weź pod uwagę nasłonecznienie. Istotne jest także, czy jest tam wietrznie, bądź też nie. To zawęzi wybór roślin, ale wciąż będzie on spory. Dla ustalenia ładu zawęź go jeszcze bardziej, na przykład do rodzajów rozkwitających tylko na żółto, biało lub czerwono, bądź do pelargonii, traw czy pnączy. Możesz również niczego nie siać ani nie sadzić, a po prostu wystawić na zewnątrz drzewka cytrusowe, jakie uprawiasz w domku. Pomysłów nasuwa się bardzo dużo, jednak moim zdaniem aranżacje tarasu należy dobrze przemyśleć.

You may also like...