Basen ogrodowy – czy to dobry pomysł?

Woda jest jednym z najlepszych sposobów na zrelaksowanie i wyciszenie całego ciała, jeśli więc możemy skorzystać z jej pozytywnego wpływu nie w łazienkowej wannie, a na świeżym powietrzu – baseny ogrodowe stają się lokatą godną uwagi.
Najdroższą wersją basenu ogrodowego są tak zwane baseny stelażowe. Są to konstrukcję oparte na specjalistycznym stelażu. Baseny takie są zdecydowanie największe, ale jednocześnie najdroższe. Większe rodzaje basenów stelażowych mają również opcję dodania filtrów albo podgrzewaczy wody. Ceny tego modelu basenów również wynoszą od kilkuset to kilku bądź nawet kilkunastu tysięcy złotych. Znacznie bardziej trwałe są zbiorniki na stelażach, lecz równomiernie ich cena jest również większa. Mają one spore rozmiary, zatem należy dobrze zastanowić się nad ich stałą lokalizacją. Żeby zmniejszyć koszty związane z utrzymaniem dobrej temperatury wody, ustawiamy basen w miejscu nasłonecznionym. Sama woda jednak nie wystarczy, aby maluch się nie nudził. Dlatego warto kupić od razu zabawki przeznaczone do kąpieli. Jest to nie wyłącznie tradycyjna gumowa kaczka, ale także rozmaite statki oraz łódki (także takie z motorem), zwierzątka, wędki, zabawki grające czy świecące i wiele innych. Montaż basenu wraz z dołączoną do basenu informacją nie sprawia poważniejszych problemów. Dwóch sprawnych ludzi jest w stanie go postawić w ciągu kilku – kilkunastu godzin. Przed montażem należy zorganizować podłoże. Znakomicie sprawdza się betonowa wylewka. Baseny kąpielowe do ogrodu dadzą nam korzystanie z nich w dowolnym czasie, bez tłumów ogarniających publiczne baseny, w ciszy i spokoju z grupą zaprzyjaźnionych twarzy czy najbliższą rodziną. Basen na stałe zlokalizowany na terenie posiadłości zdecydowanie zwiększa też jej wartość ogólną, dzięki czemu w sytuacji sprzedawania budynku, możemy uzyskać za niego dużo lepszą cenę. Aktywność ruchowa to najefektywniejsza metoda zachowania odpowiedniej formy. Każdy wie, że pływanie jest najkorzystniejszą metodą rehabilitacji dla serca, kręgosłupa a także stawów. Podczas kąpieli w basenie należy także myśleć o kwestiach bezpieczeństwa – zawsze obserwuj dzieci, jeżeli są w otoczeniu wody. Nie zakładaj natomiast, iż dziecko, które potrafi już pływać, nie jest narażone na ryzyko utonięcia. Obowiązkiem osoby pełnoletniej jest konsekwentne monitorowanie i nadzorowanie dziecka znajdującego się w wodzie czy w jej pobliżu.

Basen dla dzieci, z całą pewnością będzie rozrywką dla Twoich pociech w upalne dni. Kiedyś baseny były dostępne jedynie dla ludzi zamożnych dzisiaj już jest inaczej i każdy może sobie pozwolić na basen w swoim przydomowym ogródku.
Jeśli będziemy pamiętać o zakrywaniu basenu na noc to skutecznie obniżymy nie tylko koszty podgrzewania, ale również ubytki wody na skutek parowania. Zwykle do pokrywania wykorzystuje się tanie folie słoneczne, tkaniny PCV czy żaluzje. Co istotne, te ostatnie są bardzo trwałe oraz bezpieczne, gdyż po takiej pokrywie może poruszać się nawet osoba dorosła. Alternatywą są pokrycia z lekkich płyt poliwęglanowych oraz specjalistyczne balony wypełnione powietrzem. Niezbędne dodatki basenowe stanowią filtry czyszczące wodę. Warto też pomyśleć o dodatkach polepszających komfort kąpieli – stopniach lub skoczniach a także oświetleniu uatrakcyjniającym nocne kąpiele. Filtr do większych basenów ogrodowych to konieczność. Z mniejszych dmuchanych można wylać wodę i po wymyciu basenu, napełnić go powtórnie. Warto również wyposażyć się w sieć, umożliwiającą wyławianie nieczystości z basenu, np. Owadów czy liści. Przydatny jest także odkurzacz basenowy – podłączony do ogrodowego węża, zbiera brud z posadzki zbiornika. Raz na jakiś okres powinniśmy również odkażać wodę w basenie. W marketach są dostępne specjalistyczne środki tlenowe -filtrują one wodę i, co ważne, nie wydzielają niemiłego zapachu, takiego jak chlor. Basen ogrodowy winno się przykrywać, aby nie trzeba go było częstokroć czyścić. Folia pęcherzykowa ułatwia też utrzymać relatywnie wysoką temperaturę wody – jest na pewno tańsza niż pokrycie, ale przyda się jeszcze mechanizm do jej chowania – w sumie następne kilka tysięcy złotych.

You may also like...