Jak ciekawie urządzić poddasze?

Aranżacja poddasza w domu jednorodzinnym zwykle jest ogromnym wyzwaniem. Koszt adaptacji a także ocieplenia poddasza mieszkalnego zależy od jego późniejszego przeznaczenia użytkowego, kształtów a także naszych osobistych preferencji.
Na poddaszu równie doskonale można zbudować dodatkowe sypialnie, toaletę, czy zwykły schowek. Do stworzenia orientacyjnego kosztorysu konieczne będzie dokładne określenie kształtów całego wnętrza. Skosy są nierozłącznym elementem większości wnętrz urządzanych na poddaszu. Wprawdzie ich zaaranżowanie bywa kłopotliwe. To popularne, jednak mylne rozumowanie, zwłaszcza w przypadku poddasza małego bądź stanowiącego jedno pomieszczenie. Chcąc wykorzystać ustronność a także miły klimat poddasza, możemy zorganizować w nim biblioteczkę wraz z miejscem do lektury. W tym celu warto zamówić zrealizowanie regałów na lektury dobranych do skosów. Dzięki temu doskonale zagospodarujemy wszystkie zakamarki, a domowa biblioteczka nabierze wyjątkowego klimatu. Aranżując zakątek do czytania, bezwzględnie musimy pamiętać o prawidłowym oświetleniu, jakie nie będzie męczyło oczu. Nieszczelny, przeciekający dach może być początkiem dużych kłopotów. Dzieje się tak dlatego, że poddasze to szczególna przestrzeń, która jest przede wszystkim narażona na destrukcyjne oddziaływanie elementów atmosferycznych. Dodatkowo, jeśli na poddaszu zamontowano szczelne okna, to para woda osiadać będzie na ścianach oraz suficie w konsekwencji, czego w mieszkaniu może pojawić się grzyb. Trzeba tez pamiętać o drewnianych elementach budowy, które wymagają doskonałej termoizolacji poddasza. Większość poddasza może być słabo oświetlona, część zaś wprost odwrotnie. Biurko powinno jednak stanąć tam, gdzie przez większą część dnia nie będzie problemu ze światłem dziennym. Ponadto, w takim projekcie, warto też pamiętać konieczności doposażenia okien w żaluzje lub zasłony. Dzięki temu nie będzie problemu z ciepłym, gorącym słońcem wdzierającym się przez okna.

Urządzając wnętrza na poddaszu warto używać naturalne materiały. Najłatwiej uczynić to, wykańczając podłogę drewnem. Jeżeli drewniany parkiet jest poza naszym zasięgiem, można pokusić się na panele drewniane czy choćby imitację drewna. Barwa drewna wyjątkowo pozytywnie wpływa na nasze zmysły i sprawia, iż aranżacja pokoju na poddaszu staje się przytulny.
Żeby poddasze mogło być poddane adaptacji na poddasze użytkowe należy wykonać zmiany sposobu użycia obiektu budowlanego. Bez względu na to w którym fasonie będzie twój pokój na poddaszu, zastanów się nad uyżciem dostępnych elementów budowy dachu, jako elementu dekoracyjnego – jeśli twoje poddasze ma widoczne krokwie, nie ukrywaj ich! Okna dachowe warto wyposażyć w radiowe sterowanie oknem oraz akcesoriami za pomocą pilota czy przycisku naściennego. Urządzając pomieszczenie na poddaszu powinniśmy zwrócić uwagę na rozstawienie mebli. Ich umieszczenie zależne jest od ostrości skosów. Większe partie poddasza to kapitalne miejsce na ustawienie łóżka. W ten sposób przy wstawaniu, unikniemy przypadkowych zderzeń z sufitem. Jak już wiemy, którą role przejmie nasze poddasze, to najistotniejsza w dalszym kształtowaniu jego odpowiedniej aranżacji jest analiza wnętrza, zebranie wymiarów, spisanie zalet oraz niezwykle trudnych do narzędzia miejsc. Nikt nie twierdzi, iż powierzchnia pod skosem łatwo zaaranżować, a jeszcze łatwiej umeblować, zatem warto zdecydować się na meble na wymiar, jakie bez trudu dostosujemy do wszystkich narożników, obniżeń, skosów oraz przestrzeni pod oknami. Skosy generalnie nie należą do najprzyjemniejszych przestrzeni do aranżacji i adaptacji, natomiast jest kilka zasad i stałych, jakich przestrzeganie znacznie uprości nam aranżację poddasza. Nim jednak przystąpimy do działania, musimy wykonać gruntowną ocenę stanu technicznego budynku, a następnie zdać sobie na zapytania, czy jesteśmy w stanie ów remont zrobić a także czy będzie nam się to oczywiście opłacało.

You may also like...