Czemu stelaże podtynkowe są tak modne?

Podwieszone wyposażenia sanitarne robią wrażenie lekkich, co wpływa na aranżację łazienki. Dodatkowo stelaże podtynkowe ułatwiają zachowanie łazienki w czystości. Praktyczne jest zwłaszcza czyszczenie posadzki, której przestrzeń nie jest ograniczona urządzeniami sanitarnymi.
W Polskich sklepach produkty te zaczęły pojawiać się już w połowie lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Wtenczas podchodzono do nich z dużym sceptycyzmem, obawiając się szczególnie awaryjności instalacji skrytej w ścianie. Obecnie rozwiązanie to jest powszechnie uznawane za w pełni stabilne, odpowiednio odporne, a dodatkowo – podnoszące atrakcyjność oraz funkcjonalność ubikacji. Wnętrze z podwieszaną ceramiką nabiera modernistycznego stylu i wydaje się być przestronniejsze. Jednak, aby móc radować się taką właśnie ubikacją, należy najpierw wybrać odpowiedni stelaż. Awarie instalacji wodnej to duże koszty, dyskomfort a także przede wszystkim stres, jakiego wolelibyśmy uniknąć. Różnorodność rozmiarowa konstrukcji podtynkowych tworzy zróżnicowanie ich cen. Dobrą regułą jest, iż im bardziej nietypowy stelaż (krótki, wąski, itp.), tym kosztuje więcej. Należy natomiast dostrzec, że w większości przypadków wyższy wydatek zakupowy kompensowany jest ostatecznym designem oraz funkcjonalnością ubikacji. Przed wykonaniem jakichkolwiek czynności sprawdźmy natomiast, czy stelaż został w sposób odpowiedni zamontowany. Ewentualna nieszczelność, jaka zostanie zauważona już po ukończeniu zabudowy, może przysporzyć nam wielu problemów. Dobór określonej wielkości zabudowy stelaża decyduje o późniejszej lokalizacji klawisza spłukującego wodę. Przy małej zabudowie stelaża włącznik będzie maskowała uniesiona deska od wc. Rozwiązanie to posiada swoje słabości oraz korzyści, co świadczy o potrzebie dopasowania go do własnych preferencji.

Systemy podtynkowe umożliwiają na schowanie wszelkich instalacji, elementów mocujących, w tym też spłukujących. Widoczne pozostają jedynie klawisze spłukujące do WC, jakie aktualnie produkowane są w niezwykłych stylistycznie wersjach.
Najczęstszym rodzajem stelaży podtynkowych są te dedykowane do mis WC. Dodatkowo ich wykorzystanie w łazience jest wyjątkowo atrakcyjne oraz praktyczne. Zamontowanie podwieszanej miski WC lub bidetu sprawia wrażenie większej przestronności wnętrza, widoczna jest, bowiem wyłącznie ceramika i włącznik spłukujący, natomiast cała instalacja zamaskowana jest w ścianie. Ponadto takie rozwiązanie umożliwia utrzymanie czystości również samej ceramiki, jak i posadzki w jej otoczeniu. Wybierając stelaż upewnijmy się, iż wybraliśmy do sedesu, a nie do bidetu. Wyglądają podobnie przez co łatwo może dojść do pomyłki sięgając na półkę z asortymentem. Produkty do zabudowy lekkiej – przeznaczone są do lokowania w ścianach gipsowo-kartonowych. Cechują się przede wszystkim dużo prostszym a także szybszym montażem. Podstawą ich budowy jest rama samonośna, która jest wykonana ze stali. Dzięki jej formie, stelaż można zainstalować także w ścianach działowych, masywnych, jak ich w ściankach instalacyjnych. Stelaże do zabudowy lekkiej zaopatrzone są w specjalne wsporniki, które umożliwiają montaż. Należałoby zaznaczyć, iż możliwe jest obudowanie ich dodatkową płytą wodoszczelną. Stelaż podtynkowy jest zwykle zabudowywany przy pomocy płyt G-K. Możemy też użyć płyty pokrywające innego typu jak np. płyty osb, które dzięki wyższej wytrzymałości w zestawieniu z płytami karton-gips mogą być stosowane, jako pojedyncza płyta. Stosując stelaże do zabudowy lekkiej możemy osiągnąć oczekiwane w łazience półki albo możemy wykonać wyspę. Wykorzystując konstrukcje do zabudowy ciężkiej, możemy natomiast spłuczkę umieścić oraz obmurować w ścianie z cegieł, uzyskując tym samym więcej przestrzeni w niewielkich toaletach.

You may also like...