Domy energooszczędne – co musisz wiedzieć?

Dom energooszczędny to niewątpliwie inwestycja na lata. Natomiast patrząc na taką lokatę z perspektywy lat sam musisz sobie odpowiedzieć czy warto.
Wygląda na to, iż nadal często dajemy się zmylić temu, że z ogrzewania musimy korzystać jedynie przez parę miesięcy (i to z różnym nasileniem), podczas gdy oświetlenie a także wszystkie wyposażenia elektryczne działają na wysokich obrotach przed cały rok. Budynek pasywny musi być szczelny na przenikanie powietrza, żeby nie było niekontrolowanego dopływu mroźnego powietrza z zewnątrz oraz zawilgocenia izolacji. W nieszczelnym obiekcie spada skuteczność odzysku ciepła z wentylacji domków pasywnych. Pomimo, że eksploatacja domu pasywnego jest tania, ich budowa nadal nie napawa się wielką renomą. Spowodowane jest to wielkimi nakładami finansowymi, które na samym początku musi ponieść inwestor. Zakup materiałów budowlanych i instalacji może stanowić w przypadku budynku pasywnego droższy nawet o 30-40 proc. w stosunku do budownictwa tradycyjnego. Przy doskonale zaprojektowanym i wykonanym domu pasywnym koszty zwracają się jednak już w trakcie pierwszych kilkunastu lat od zakwaterowania. Do domów energooszczędnych uznaje się także dom pasywny. Budynek pasywny jest specjalnie skonstruowanym budynkiem, jaki zużywa nawet ośmiokrotnie mniej mocy niż dom tradycyjny.

Największą zaletą budynku energooszczędnego jest ekonomia, jaką regularnie dla nas generuje. Jednorazowa inwestycja potrafi się zwrócić już w kilka lat, dlatego moim zdaniem warto!
Identycznie jak w przypadku domów pasywnych na ostateczne wydatki budowy budynku energooszczędnego wpływają wszystkie dodatkowe instalacje, które maja przydać się do wysokiego obniżenia zużycia energii. Domy energooszczędne posiadają niższe użycie energii, ogrzewania i ciepłej wody. Rezultat zyskujemy dzięki często łatwym zabiegom konstrukcyjnym- zwartej bryle budynku, odpowiedniemu usytuowaniu na posesji, izolacji, czy przemyślanemu planowi pomieszczeń. Ogromne przeszklenia pozwalają maksymalnie wykorzystać światło słoneczne i jego ciepło. Na uwagę zasługuje także zastosowanie kolektorów słonecznych (zdobywamy dodatkową energię), czy rekuperatorów, pozwalających na pozyskiwanie energii z powietrza wydostającego się z lokalu. Oszczędności można szukać wszędzie, a poniesione pierwotnie wydatki często zwracają się już po kilku latach. W domach starego typu dominuje wentylacja grawitacyjna, jaka jest odpowiedzialna za znaczące straty energii. Należy także liczyć się z niedogodnościami związanymi z innymi, domowymi instalacjami. Należałoby nadmienić, że konstrukcja szkieletowa ścian w zestawieniu z niesłychanie wytrzymałymi fundamentami oraz posadzką pozwoli osiągnąć doskonałe parametry cieplne ścian. Aby zmniejszyć wykorzystanie mocy, w domach niskoenergetycznych, analogicznie jak w domkach pasywnych, powszechnie stosuje się kolektory słoneczne, pompy ciepła, rekuperatory, gruntowe wymienniki ciepła i pompy służące do uzyskiwania energii termalnej ze źródeł odnawialnych. W budownictwie pasywnym również wielkość, jak również kształt domku ma znaczenie w kontekście utraty energii. Do tej pory energooszczędność nie jest przez wszystkich właściwie rozumiana. Odnosi się to głównie do budynków drewnianych i tych z bali, jakie niezwykle często są zwane przez wykonawców energooszczędnymi, co niestety – jest jedynie chwytliwym hasłem. Dobry budynek to taki, jaki jest tani w utrzymaniu i niekoniecznie drogi w budowie. Koszt budowy lokalu z firmą budowlaną zależny jest od obszaru, w jakim budujemy.

You may also like...