Ogrzewanie podłogowe – najistotniejsze zagadnienia!

Od kotła grzewczego po grzejniki – prawie wszystkie szczegóły układu mogą oddziaływać na ograniczenie rachunków. Nowoczesne kotły kondensacyjne (gazowe czy olejowe), odpowiednia izolacja przewodów, alternatywne źródła ciepła. Aby otrzymać gwarancję instalator musi wypełnić określony formularz. Gwarancja zawiera wszelkie wymogi, które należy spełnić i precyzyjnie określa sposób rozpatrywania reklamacji, żeby zapobiec możliwości dowolnej interpretacji zapisów. Jeżeli posiadamy już zainstalowane ogrzewanie podłogowe nie zapominajmy jego prawidłowym użytkowaniu i serwisowaniu. Jak stwierdzić czy wszystko działa prawidłowo zanim wezwiemy instalatora lub uruchomimy ogrzewanie przed okresem grzewczym? Przed włączeniem ogrzewania podłogowego po przerwie letniej warto sprawdzić stan ciśnienia wody w instalacji ogrzewania podłogowego na podstawie wskazań manometru. Jeżeli ciśnienie w instalacji jest za marne to objaw, iż musimy uzupełnić w niej wodę. Następnie warto przyjrzeć się wszystkim widocznym elementom instalacji czyli w praktyce zajrzeć do szafki i ocenić miejsca połączeń pętli grzewczych z rozdzielaczem, pod kątem występowania nieszczelności.
Decydując się na ogrzewanie podłogowe, należy pamiętać konieczności sporządzenia starannego planu oraz niesamowicie solidnego przeprowadzenia czynności montażowych, gdyż po zainstalowaniu tego systemu nie ma właściwie żadnej możliwości jego naprawienia lub ulepszenia, ponieważ wymagałoby to zdemontowania podłóg oraz izolacji i wiązałoby się z dużymi kosztami. Przed ostatecznym zalaniem ogrzewania podłogowego warstwą zaprawy konieczne jest zrealizowanie kontroli szczelności przez wypełnienie rur wodą. Gdy warstwa rur zostanie pokryta jastrychem należy przez ok. miesiąc powstrzymać się przed układaniem na nim posadzki, aby wylewka dobrze się połączyła a także utwardziła. Mniej więcej trzy tygodnie po zalaniu instalacji należy także odpowiednio podgrzewać warstwę jastrychu, tak, żeby odparował z niej nadmiar wilgoci. Dopiero po tym czasie można przystąpić do układania posadzki. Na ogrzewaniu podłogowym najlepiej sprawdzają się podłogi z kamienia i posadzek ceramicznych – materiałów, które doskonale przekazują ciepło. Również produkty wykorzystane do montażu posadzki takie jak: zaprawy lub kleje wymagają szczególnych atestów i muszą sprawdzać się w wysokiej ciepłocie. Ze względu na dużą ilość wymagań stawianych zarówno przed projektantem instalacji sanitarnych, instalatorem oraz posadzkarzem warto na każdym etapie budowy ogrzewania podłogowego korzystać z rad wykwalifikowanych ludzi.
Spanie z głową w pobliżu źródła ciepła jest kłopotliwe i zdecydowanie niezdrowe. Zatem nikt nie ustawia łóżka tak, żeby jego wezgłowie wypadało na grzejniku. Natomiast odnoszenie tego do podgrzewanej posadzki nie ma większego celu, ponieważ jej temperatura faktycznie nie różni się od tej w całym pokoju. Osoba odpoczywająca z głową prawie pół metra ponad ziemią nie jest w stanie poczuć, iż jest ona źródłem ciepła dla całego pomieszczenia i ogrzewanie podłogowe na pewno nie będzie zakłócać jej snu. Dlatego też zestawienie pompy ciepła bądź kotła kondensacyjnego z wodnym ogrzewaniem podłogowym jest najbardziej ekonomiczne pod względem oszczędności w produkcji energii oraz jej późniejszego wykorzystania. W najkorzystniejszej sytuacji są właściciele poddaszy oddanych do adaptacji. Najczęściej lokale takie nie są podłączone do państwowej instalacji centralnego ogrzewania i mamy wówczas swobodę wyboru.

You may also like...