Schody drewniane – sprawdź największe korzyści!

Schody to niesamowicie ważny element aranżacyjny każdego budynku. Wybór jest duży, zatem przed kupnem należy sporządzić analizę naszych potrzeb oraz kosztów, aby zapobiec rozczarowania.
Schody drewniane są elementami budynku ułatwiającymi przechodzenie pomiędzy kondygnacjami. Mogą mieć budowę samonośną albo zostać przymocowane na wylewce betonowej. Do wykonania schodów głównie wykorzystuje się drzewo krajowe (np. dąb, buk, wiśnia). Najdroższe w stworzeniu, eleganckie schody powstają z drzewa egzotycznego (np. banki rai, teak, eukaliptus). W przypadku schodów drewnianych szczególnie znacząca jest ich impregnacja – na rynku dostępne są dwa rodzajów lakierów – rozpuszczalnikowe oraz wodne. Pierwszy typ jest wykonywany na bazie rozpuszczalników ropopochodnych, zaś drugi na bazie wodny pitnej. Zarówno lakiery rozpuszczalnikowe, jak także lakiery wodne mogą występować w wariancie matowym, jak również połyskującym, tworząc na warstwie schodów oczekiwaną warstwę. Lakier błyszczący jest wyraźnie bardziej efektowny a także pasuje do luksusowych, niekonwencjonalnych mieszkań, należy jednak pamiętać, iż wszelkie porysowania i wady jego powierzchni będą podwójnie widocznie. Warto zastanowić się przede wszystkim, czemu schody służą. W budynku wchodzi się po nich na wyższe piętro wiele razy dziennie. Korzystają z nich zarówno dorośli, jak i osoby stare, częstokroć ułomne, a także najmłodsi. Z jednej strony budowa musi być trwała na długofalowe obciążenia, a z drugiej prawidłowo zabezpieczona przed upadkiem z dużej wysokości.

W sferze aranżacji mieszkań funkcjonalne rozwiązania częstokroć są najlepsze oraz dają najbardziej spektakularne rezultaty. Powyższe stwierdzenie sprawdza się idealnie w tematyce schodów wykonanych z drzewa.
Projektując schody warto skorzystać z usług projektanta pomieszczeń, który ułatwi urządzić optymalnie dowolną przestrzeń. Moim zdaniem najlepiej jest postawić na wzorową jakość i trwałość, dlatego do realizacji naszych schodów należy wybrać odporne drewno suszone odpowiedniej wilgotności. Dopiero tak wybrany naturalny materiał będzie właściwie mocny oraz odporny, co przełoży się na dziesiątki lat bezusterkowej eksploatacji schodów. Szczególnie polecam schody z drzewa dębowego oraz bukowego, jakie charakteryzują się dużą twardością, wytrzymałością oraz odpornością na ścieranie. Wartą polecenia propozycją są również schody jesionowe, jakie właściwie nie ustępują dębowym i bukowym pod względem twardości, a charakteryzują się ponadto ciekawym ubarwieniem a także pręgowaną strukturą. Koszt schodów jest bardzo różny, zależnie od kształtu a także wymiarów i dobranych materiałów wykończeniowych. Niesłychanie drogie może być np. drzewo egzotyczne na stopnie. Niewątpliwe najpopularniejszym wyjściem będą schody wewnętrzne z drzewa jodłowego czy sosnowego. Dużym zainteresowaniem cieszą się schody na konstrukcji, jakie dobrze prezentują się w mieszkaniach nowoczesnych. Dopasowując schody do naszego domu należy również uwzględnić ogólny Wygląd całej aranżacji tak aby schody do niej pasowały. Schody są lekkie a także nie zabierają wizualnie zbyt dużo przestrzeni, przy czym nadają wnętrzu niepowtarzalnego charakteru, zatem warto w nie zainwestować.

You may also like...